بهترین راه درامد از اینترنت

اولین رایانه‌ای که وارد کیف شد

تولد ۲۵ سالگی لپ تاپ

اولین رایانه‌ای که وارد کیف شد

 ۲۵ سال پیش در چنین روزهایی و در روزگاری که شرکتهای مایکروسافت ، «آی. بی. ام» و اپل در تلاش برای تبدیل شدن به غولهای رایانه ای دنیا بودند شرکت ژاپنی توشیبا گوی سبقت را از رقبای آمریکایی ربود و اولین لپ تاپ تاریخ را عرضه کرد.

به گزارش مهر، در سال هایی که رایانه های شخصی «آی. بی. ام» بودند و در سال هایی که استیو جابز شرکت «NeXt» را راه انداخت و در سال هایی که مایکروسافت «ویندوز ۱.۰» خود را عرضه کرد ناگهان توشیبا از سرزمین آفتاب تابان اولین لپ تاپ خود را به دنیا هدیه داد. از آن روزها ۲۵ سال گذشته و به همین علت توشیبا تصمیم گرفته است که یک ربع قرن از عرضه اولین رایانه قابل حمل خود را با سه محصول جدید جشن بگیرد.

روزلا دستینو یکی از مدیران ارشد شرکت توشیبا داستان اولین لپ تاپ را اینگونه شرح داد:«در سال ۱۹۸۵ توشیبا از سوراخی در آب بیرون آمد و یک رایانه شخصی ناسازگار با رایانه های آی.بی.ام را عرضه کرد و به همین علت با بی مهری بازار مواجه شد. به این ترتیب تصمیم گرفت تیمی متشکل از سه نفر را برای ارائه یک پروژه جدید تشکیل دهد که از این گروه یک مفهوم جدید از رایانه های شخصی متولد شد که با محصولات آی.بی.ام سازگار بود، انرژی خود را از باتریهای قابل شارژ تامین می کرد مجهز به درایور فلاپی دیسک ۳.۵ اینچی بود و ۴.۵ کیلوگرم وزن داشت».

به این ترتیب اولین رایانه قابل حمل در این خانه ژاپنی متولد شد و T۱۱۰۰ نام گرفت و برای اولین بار در نمایشگاه سبیت هانوفر آلمان رونمایی شد و شور و اشتیاق اروپایی ها را برانگیخت.

 از آن زمان سرنوشت خواست که این شرکت از تولید رایانه های شخصی عبور کند و به توسعه رایانه های نوری، فوق قابل حمل و بسیار سبک برسد.

در این راستا، اکنون این شرکت ژاپنی برای جشن تولد ۲۵ سالگی این مفهوم جدید از رایانه ها تصمیم گرفت بار دیگر “برند” قدیمی مدلهای Libretto را زنده و سه محصول جدید را ارائه کند.

یکی از این محصولات W۱۰۰ است که دو صفحه نمایشگر ۷ اینچی لمسی دارد که یکی از آنها مجهز به صفحه کلید مجازی است و از نمایشگر دوم برای جستجو در اینترنت استفاده می شود. این محصول با سیستم عامل ویندوز ۷ کار می کند و حافظه آن یک دیسک سخت Ssd با گنجایش ۶۲ گیگابایت است. تنها ۴ کلید فیزیکی در این دستگاه ۸۰۰ گرمی قرار دارند. این محصول در دو نسخه معمولی به قیمت ۱۳۴۹ یورو و نسخه مجهز به سیم کارت نسل سوم به قیمت ۱۴۹۹ یورو عرضه می شود.

 محصول دومی که توشیبا در بزرگداشت یک ربع قرن از اختراع اولین لپ تاپ تاریخ معرفی کرده است، AC۱۰۰ نام دارد. سیستم عامل این دستگاه «آندروئید ۲.۱» است و شارژ باتری آن ۵ روز در حالت آماده به کار و هشت ساعت در حالت استفاده به طول می انجامد. قیمت این محصول ۲۹۹ یورو است که در نسخه مجهز به سیم کارت نسل سوم به ۳۹۹ یورو می رسد.

هدیه سوم توشیبا به مناسبت ۲۵ سالگی لپ تاپ، R۷۰۰ نام دارد. سبکی و باریکی از ویژگیهای بارز این محصول است.

بی شک این روزها هر یک از غول های «آی. بی. ام» ، اپل ، مایکروسافت و «اچ. پی» آرزو می کنند که ای کاش آنها به جای توشیبا جشن تولد ۲۵ سالگی اولین لپ تاپ را برگزار می کردند.